Fejlesztés alatt!

illusztráció: mult-kor.hu

Almásy László

A felfedező

1895. augusztus 22-én született Almásy László Ede felfedező, Afrika-kutató. Kalandos élete ihlette Michael Ondaatje 1992-ben megjelent Az angol beteg című regényét, amelyből 1996-ban minden idők egyik legsikeresebb, kilenc Oscar-díjjal jutalmazott brit filmje készült.

Borostyánkőn (ma Bernstein, Ausztria) született nemesi, bár nem grófi családban, magyar apától és olasz anyától. Apja nemzetközi hírű Belső-Ázsia-kutató volt, fiát azonban ekkor még az autók és a repülőgépek világa vonzotta. Angliában tanult, ott szerezte meg első pilótaengedélyét is. Az első világháború idején pilótaként szolgált az osztrák-magyar légierőben és több kitüntetést kapott. Rendíthetetlen lojalistaként a háború után mindkét királypuccsnál ő volt a trónra sikertelenül visszatérni akaró IV. Károly sofőrje. A grófi cím ekkor ragadt rá, mert az exuralkodó következetesen így szólította. (forrás és illusztráció: mult-kor.hu)

Almásy László kalandos életútja egy magyar sors képe

 

Almásy László személyiségét lehetetlen csupán egy szóban meghatározni. Az „Angol beteg” című film 1996-es bemutatója után egycsapásra világhírűvé vált egykori magyar nemesi család sarja egyszerre volt kalandor és felfedező, autóversenyző és pilóta, vadász és expedíció vezető, zsidómentő és politikai üldözött, felderítő és kettős ügynök.

Azonban az Oscar-díjas, de a valós tényektől meglehetősen távol került film, a róla készült életrajz és az interneten fellelhető néhány rövidebb dokumentum-műsor ellenére élete és személyisége csupa titok és talány. A látható részletek mellett történetei mintha hiányosak lennének. Az események részletei homályosak – mintha mindig kimaradna valami a történetből.

Míg Egyiptomban hősként tisztelték és a kairói katonai repteret róla nevezték el, addig Magyarországon Almásy Lászlót lassan elfelejtették, nevét csak A betűként lehetett leírni még a szakirodalomban is.

Az expedíció jelenlegi fázisában Almásy László életének legféltettebb titkait kutatjuk. A hazai és nemzetközi irattárak dokumentumainak átnézését követően kerül majd sor a forgatóköny megírására -, kb. 2019 decemberében.

Az expedícióról

Az ismeretlen Szaharában egy magyar nyomában

Galériánk

Fotók Filmek Írások

 

Fejlesztés alatt…

 

Stábunk, háttereink

Marosi Antal

producer

dr. Kubassek János Ph.D

múzeumigazgató – Magyar Földrajzi Múzeum

geográfus, tudománytörténész,

a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja

 

 

 

 

Ányos Gábor

technikus

drónkezelő, hang- és videóvágó

 

Adamsberg Kft

arab nyelvű levelezés és adminisztráció
 

Kapcsolat

Elérhetőség

Email : info@jabalalmasy.hu

Close Menu